Улсын аваргууд тодорлоо

10 сарын өмнө



Улсын аваргууд тодорлоо

Эх сурвалж: ХХААХҮЯам

Улсын аварга малчин, хошой аварга малчин, аварга саальчин, фермер, тариаланч хамт олон, тариаланчид тодорлоо. 

1. “Улсын аварга малчин”-аар:

- Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын Улаанчулуу багийн малчин Дамдинсүрэнгийн Шаравсүрэн, Ихтамир сумын Бугат багийн малчин Өлзийбаярын Нямбаяр, Өндөр-Улаан сумын Бэлхи багийн малчин Халзангийн Дорждарам, Эрдэнэмандал сумын Өлзийт багийн малчин Бүрэнгийн Баттулга, Идэр-Улаан багийн малчин Сономжамцын Зоригтбаатар, Жаргалант сумын Асайт багийн малчин Бямбаагийн Батмөнх, Цэцэрлэг сумын Хонгорж багийн малчин Самдангийн Тамир, Өлзийт сумын Бодонт багийн малчин Юндэнгийн Түвшинсайхан, Төвшрүүлэх сумын Хөх сүм багийн малчин Сүрэнгийн Алтангэрэл, Цахир  сумын Цахир багийн малчин Бямбаагийн Баянтөр, Чулуут сумын Хайрхан багийн малчин Дахийраадын Шаарийбуу,Эрдэнэбулган сумын 6 дугаар багийн малчин  Раамижидын Шаравсамбуу;

- Баян-Өлгий аймгийн Буянт сумын 1 дүгээр багийн малчин Мөнхөөгийн Цэнд-Очир, Толбо сумын 1 дүгээр багийн малчин Бугбайн Бахыт, Бугат сумын 1 дүгээр багийн малчин Мешелийн Аманбек, Цэнгэл сумын 3 дугаар багийн малчин Ахбайн Муса, Сагсай сумын 3 дугаар багийн малчин Мекейн Мейрам;

- Баянхонгор аймгийн Өлзийт сумын Байн ам багийн малчин  Сангидоржийн Ганбат, Жинст сумын Цагаан-Ус багийн малчин Намдагийн Мөнхжаргал, Баянхонгор сумын Гэгээн шавь багийн малчин Даржаагийн Батсүх, Баян-Овоо сумын Асгамба багийн малчин Дагвадоогийн Равдан, Баянцагаан сумын 1 дүгээр багийн малчин Наранцэцэгийн Ганхуяг, Баацагаан сумын Могой багийн малчин Сангидоржийн Эрдэнэ-Очир, Баянлиг сумын 1 дүгээр багийн малчин Бадамхоролын Энхбат, Эрдэнэцогт сумын 1 дүгээр багийн малчин Рэнцэнгийн Нармандах,Хүрээмарал сумын Сонор багийн малчин Лхамаагийн Балдангомбо, Богд сумын Алтай багийн малчин Цэдэндоржийн Лүндэнбат;

- Булган аймгийн Хишиг-Өндөр сумын Хүрэмт багийн малчин Цэдэвсүрэнгийн Батчулуун, Орхон сумын Бүхт багийн малчин Жадамбаагийн Мягмарсүрэн, Могод сумын Жаргалант багийн малчин Балжингийн Гончигсүрэн, Сайхан сумын Хульж  багийн малчин Найдангийн Батмөнх, Дашинчилэн сумын 2 дугаар багийн малчин Бадарчийн Равдандорж, Баян-Агт сумын Дулаанхан багийн малчин Лут-Очирын Намнандорж;

- Говь-Алтай аймгийнХалиун сумын Чацран багийн малчин Цагааны Мөнхбат, Тонхил сумын Бүс-Уул багийн малчин Чантуугийн Бузанков, Жаргалан сумын Бүрэн багийн малчин Самбуугийн Пүрэвсүрэн, Дарви сумын 2 дугаар багийн малчин Бүдрагчаагийн Дашцэрэн, Чандмань сумын Эрдэнэ-Уул багийн малчин Налжирын Намжилсүрэн, Дэлгэр сумын Баянбуурал багийн малчин Тулгачийн Алзахгүйбаатар, Шарга сумын Хамтын хүчбагийн малчин Банзарын Дашмягмар, Төгрөг сумын 4 дүгээр багийн малчин Дашдоржийн Даваахүү;

- Говьсүмбэр аймгийн Сүмбэр сумын 4 дүгээр багийн малчин Мөрдоржийн Батсайхан, 6 дугаар багийн малчин Шагдарын Пүрэв;

- Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын Зулзага багийн малчин Мишигийн Дорлиг, малчин Лхамрагчаагийн Тамирхүү, Орхон сумын Энхтал багийн малчин Санжийн Гантөмөр;

- Дорноговь аймгийн Дэлгэрэх сумын Бумбат багийн малчин Ойдовын Цог,  Өргөн сумын Сүмбэр багийн малчин Мажигийн Түмэн-Эрдэнэ, Эрдэнэ сумын Еншөөв багийн малчин Тогоомаамын Сарангэрэл, Мандах сумын Сэрвэнбаянхошуу багийн малчин Нямсүрэнгийн Баясгалан, Сайхандулаан сумын 2 дугаар багийн малчин Ёндонгийн Эрдэнэбилэг;

- Дорнод аймгийн Сэргэлэн сумын Баян багийн малчин Намжилын Удирсад, Халхгол сумын Ташгай багийн малчин Хүүжийн Батаажий, Чойбалсан сумын Сүмбэр багийн малчин Жамбал-Осорын Бадарчин;

- Дундговь аймгийн Гурвансайхан сумын Элгэн багийн малчин Лувсангийн Бархас, Луус сумын Буянт багийн малчин Содномын Баатар, Дэрэн сумын Алаг-Өндөр багийн малчин Жасрайн Одонпүрэв, Адаацаг сумын Өвөр-Уртбагийн малчинЖалбуугийн Батсайхан, Өндөршил сумын Цог багийн малчин Ёндонгийн Дашжамц, Өлзийт сумын 4 дүгээр багийн малчин Цэнджавын Алдархүү, Эрдэнэдалай сумын 2 дугаар багийн малчин Дамбажамцын Ганхуяг;

- Завхан аймгийнЦэцэн-Уул сумын Жаргалант багийн малчин Бүлтгэрийн Хадхүү, Сантмаргазсумын Баяндавсбагийн малчин Арьхадын Баасандорж, Баянтэссумын Хачиг багийн малчин Цогдовын Жигдэнгомбо, Эрдэнэхайрхан сумын Мөсөн багийн малчин Лхүнрэвийн Төмөр-Очир,Түдэвтэйсумын Ойгонбагийн малчин Банзрагчийн Амаржаргал,Нөмрөг сумын Нуурбагийн малчин Дэндэвийн Тойвгоо,Завханмандал сумын Мандал багийн малчин Лувсан-Очирын Сосорбарам, Их-Уул сумын Зарт багийн малчин Тогтохоогийн Энхтүвшин, Тосонцэнгэл сумын Рашаант багийн малчин Чойсүрэнгийн Алтансүх;

- Орхон аймгийн Баян-Өндөр сумын Цагаанчулуут багийн малчин Сүрэнгийн Цэнд-Аюуш;

- Өвөрхангай аймгийн Баян-Өндөр сумын 2 дугаар багийн малчин Олзвойн Очирбат,Арвайхээрсумын 5 дугаарбагийн малчин Пүрэвдамбын Дэмбэрэлдорж,Баруунбаян-Улаансумын 3 дугаар багийн малчин Нинжийн Бямбадорж, Баянголсумын 5 дугаар багийн малчин Пүрэвдоржийн Бадамдорж, Хархоринсумын 4 дүгээрбагийн малчин Галсандоржийн Мэндбаяр, Богд сумын 4 дүгээр багийн малчин Агвааны Лүндээжанцан, Бат-Өлзийсумын 4 дүгээр багийн малчин Гомбын Баяртогтох, Нарийнтээл сумын 3 дугаарбагийн малчин Мөрөмийн Өлзийбат, Уянга сумын Жаргалант багийн малчин Базарын Эрдэнэбилэг, Сант сумын Улаан-Овоо багийн малчин Бямбажавын Батцогзол;

- Өмнөговь аймгийн Цогт-Овоо сумын Бортээг багийн малчин Бямбаагийн Баттулга,Баян-Овоо сумын Налихбагийн малчин Отгондоржийн Авирмэд,Сэврэй сумын Бүйлсэнбагийн малчин Түмэнбаярын Мягмарбаатар,Мандал-Овоосумын Баянхошуу багийн малчин Ренчинбадамын Ганбаатар,Булган сумын 1 дүгээр багийн малчин Дашийн Отгонсүрэн, Цогтцэций сумын Сийрст багийн малчин Жагарайн Тодгэрэл;

- Сүхбаатар аймгийн Мөнххаансумын 2 дугаар багийн малчин Доржийн Нямдорж,Сүхбаатар сумын Баянгол багийн малчин Цогзолийн Цэрэнням,Уулбаян сумын Жаргалант багийн малчин Огоонжавын Сандагжав,Халзан сумын 3 дугаар багийн малчин Гомбосүрэнгийн Мөнхбаяр,Онгон сумын Их булагбагийн малчин Дамдины Өлзиймэнд,Баруун–Урт сумын 8 дугаар багийн малчин Шарын Сүх-Очир, Дарьганга сумын 2 дугаар багийн малчин Түвшинбаярын Батжаргал;

- Сэлэнгэ аймгийнОрхонтуул сумынБаянцогт багийн малчин Намдаагийн Балдорж,Баянгол сумын Гонир багийн малчин Басангийн Балжинням,Сантсумын Хушаат багийн малчин Жигжидсүрэнгийн Цогтбаатар,Алтанбулагсумын 3 дугаарбагийн малчин Оршихын Оюунчимэг, Зүүнбүрэн сумын Бэлчир багийн малчин Тэгшбаянгийн Бат-Орших;

- Төв аймгийн Эрдэнэсант сумын 4 дүгээр багийн малчин Борын Золжаргал,Алтанбулаг сумын Замт багийн малчин Цэрмаагийн Намжил,Бүрэнсумын Өнжүүл багийн малчин Болдын Пагжав,Баянсумын Цантбагийн малчин Эрдэнэбилэгийн Содномжамц,Эрдэнэсумын 4 дүгээрбагийн малчин Түмэндэмбэрэлийн Мэндсайхан,Баянжаргалансумын 3 дугаар багийн малчин Рэнцэндоржийн Мөнхдорж,Сэргэлэнсумын Хайрханбагийн малчин Гомбын Бундага,Баян сумын Цавчирбагийн малчин Цэенбальдарын Ганхүү,Баянцагаан сумын 2 дугаарбагийн малчин Батсүхийн Баасансүрэн;

- Увс аймгийн Наранбулаг сумын Хужирт багийн малчин Мондгойн Цэрэндорж,Зүүнговь сумын Тохой багийн малчин Тавхийн Удвал,Өмнөговьсумын Улиастбагийн малчин Цэдэнбалын Мягмардорж,Цагаанхайрхан сумын Хунт багийн малчин Лхамсүрэнгийн Мэндбаяр,Завхан сумын Айрагбагийн малчин Дүхэржавын Дамдинсүрэн, Түргэн сумын Баянхайрхан багийн малчин Самтангийн Отгонбаяр;

- Ховд аймгийн Дуут сумын Хөхбэлчирбагийн малчин Магсарын Батхүү, Дарви сумын Мөнгөн аяга багийн малчин Цэрэндоржийн Доржпалам,Манхан сумын Зэрэг багийн малчин Бямбаагийн Дэчингончиг,Цэцэгсумын Хөшөөтбагийн малчин Бямбаагийн Машбат,Мянгадсумын Чацаргант багийн малчин Цэвэгмидийн Бямбадорж,Алтай сумын Алтангадасбагийн малчин Баасанхөхийн Оюунбаатар,Чандманьсумын Жаргалант багийн малчин Данаагийн Доржравдан;

- Хөвсгөл аймгийн Бүрэнтогтох сумын Бүрэнхаан багийн малчин Цэнд-Аюушийн Налгар,Шинэ-Идэр сумын Баяннуур багийн малчин Жадамбын Лхамсүрэн,Төмөрбулагсумын 2 дугаар багийн малчин Хорлоогийн Хүрэлбаатар,Цагаан-Уулсумын Тосонбагийн малчин Гэндэнгийн Сүхбаатар,Цэцэрлэгсумын Дэлгэрхаанбагийн малчин Сэдэдийн Цэвээндорж,Их-Уулсумын Их-Уул багийн малчин Содгойн Энхбаяр,Рашаантсумын Талын-Усбагийн малчин Халтарын Түмэндэмбэрэл,Улаан-Уулсумын 1 дүгээр багийн малчин Цүлтэмийн Болд-Эрдэнэ,Тосонцэнгэл сумын 3 дугаар багийн малчин Мядагмаагийн Баатардаваа;

- Хэнтий аймгийнБаян-Адрага сумын Жаргалант багийн малчин Лувсанцэрэнгийн Аюурзана,Биндэр сумынБаян-Өндөр багийн малчин ЭрдэнэжамцынДашдэндэв,Баянхутаг сумын Жаргалант багийн малчин Гомбосүрэнгийн Гонгорбаатар, Галшар сумын Сангийн далайбагийн малчин Дугарсүрэнгийн Энхтайван,Хэрлэн сумын Тахилгат багийн малчин Доржийн Пүрвээ,Баянмөнх сумын Дулаан багийн малчин Жамъяндоржийн Пүрэвчулуун,Өмнөдэлгэр сумын Хэнтий багийн малчин Цэдэвсүрэнгийн Болд;

2.Улсын хошой аварга малчнаар:

- Архангай аймгийн Хайрхан сумын Могой багийн малчин Сүрэнгийн Даваадорж;

- Булган аймгийн Сайхан сумын Сайхан-Овоо багийн малчин Шагдарын Дамдинсүрэн;

- Говь-Алтай аймгийн Дарви сумын Хужирт багийн малчин Осорхүүгийн Гансүх;

- Дундговь аймгийн Дэрэн сумын Бумбат багийн малчин Доржпаламын Батгэрэл;

- Өвөрхангай аймгийн Бүрд сумын 3 дугаар багийн малчин Гомбожавын Золжаргал;

- Сүхбаатар аймгийн Баяндэлгэр сумын 4 дүгээр багийн малчин Сумъяагийн Өлзийбаатар;

- Төв аймгийн Баян-Өнжүүл сумын Бүрд багийн малчин Жигжидийн Хэнмэдэх;

- Хөвсгөл аймгийн Арбулаг сумын Хавтага багийн малчин Батдоржийн Дэлгэр;

- Хэнтий аймгийн Баянхутаг сумын Цантын хоолой багийн малчин Лувсансүрэнгийн Лувсанбаяр;

- Ховд аймгийн Дарви сумын Мөнгөн аяга багийн малчин Дамдинхүүгийн Баатарцогт

3.Улсын аварга саальчнаар:

- Архангай аймгийн Эрдэнэбулган сумын 1 дүгээр багийн саальчин Шажинбатын Энхтуяа;

- Баянхонгор аймгийн Өлзийт сумын Ёлын ам багийн саальчин Адъяагийн Эрдэнэбилэг, Баянлиг сумын 5 дугаар багийн саальчин Түндэвийн Оргил;

- Булган аймгийн Орхон сумын Бүхт багийн саальчин Данзангийн Түмэнжаргал;

- Өвөрхангай аймгийн Бат-Өлзий сумын 1 дүгээр багийн саальчин Сандуйжавын Оюунчимэг;

- Завхан аймгийн Алдархаан сумын Өгөөмөр багийн саальчин Цэвээнжавын Ганхүү;

- Хөвсгөл аймгийн Улаан-Уул сумын Соёо багийн саальчин Мотоорын Баянжаргал, Рэнчинлхүмбэ сумын Ёлт багийн саальчин Шархүүгийн Гэрэлчулуун, Их-Уул сумын Асгат багийн саальчин Шагдарсүрэнгийн Бадрал

4. Улсын аварга фермерээр:

- Төв аймгийн Борнуур сумын Нарт багийн фермер Нэмэхийн Наранбаатар;

- Сэлэнгэ аймгийн Мандал сумын Хэрх багийн фермер Дашнямын Отгонбаяр;

- Нийслэлийн Багануур дүүргийн 4 дүгээр хорооны фермер Очирбатын Дашрэнцэндорж;

- Нийслэлийн Сонгинохайрхан дүүргийн 21 дүгээр хорооны “Тайшир-Өргөө” ХХК

5. Улсын аварга тариаланч хамт олон-оор:

- Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын “Ургац хангай” ХХК;

- Орхон аймгийн Жаргалант сумын “Орхон тариа” ХХК;

- Сэлэнгэ аймгийнЕрөө сумын “Моностойн нуруу” ХХК;

- Сэлэнгэ аймгийн Түшиг сумын “Анхтамир” ХХК;

- Сэлэнгэ аймгийн Хушаат сумын “Цэгээн хуст” ХХК;

- Сэлэнгэ аймгийн Хушаат сумын “Элит үр” ХХК;

- Сэлэнгэ аймгийн Цагааннуур сумын “Ургацын хишиг” ХХК;

- Сэлэнгэ аймгийн Цагааннуур сумын “Товхонхан” ХХК;

- Хөвсгөл аймгийн Эрдэнэбулган сумын “Газар шороо” ХХК

6. Улсын аварга тариаланч-аар:

-  Баян-Өлгий аймгийн Баяннуур сумын тариаланч Жазейны Маруа;

-  Баян-Өлгий аймгийн Сагсай сумын тариаланч Рыстаны Еркин;

-  Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын тариаланч Мамаагийн Хайдав;

-  Дархан-Уул аймгийн Орхон сумын тариаланч Базарын Ариунболд;

-  Дархан-Уул аймгийн Орхон сумын тариаланч Далайгийн Сүхболд;

-  Дорнод аймгийн Баянтүмэн сумын тариаланч Зэвэгийн Батхуяг;

-  Завхан аймгийн Улиастай сумын тариаланч Ядамын Банзрагч;

-  Орхон аймгийн Жаргалант сумын тариаланч Лувсансамбуугийн Ганбат;

- Орхон аймгийн Жаргалант сумын “Бүтлийн ундарга” ХХК-ийн механикжуулагч Дашзэгвийн Нэргүй;

- Сэлэнгэ аймгийн Орхонтуул сумын тариаланч Батаагийн Эрдэнэтогтох;

- Сэлэнгэ аймгийн Түшиг сумын “Бооцын тариа” ХХК-ийн механикжуулагч Даржаагийн Ганболд;

- Сэлэнгэ аймгийн Хушаат сумын “Өгөөж Мандал-Уул” ХХК-ийн механикжуулагч Нямсүрэнгийн Жаргалбат;

- Төв аймгийн Борнуур сумын тариаланч Юнрэнгийн Отгонбаяр;

- Увс аймгийн Тариалан сумын тариаланч Төмөрдөөгийн Алтанхүү;

- Увс аймгийн Түргэн сумын тариаланч Бямбацогтын Батхүү;

- Увс аймгийн Улаангом сумын тариаланч Чангаагийн Батсуурь;

- Ховд аймгийн Буянт сумын тариаланч Намсрайн Хандхүү;

- Ховд аймгийн Булган сумын тариаланч Батжавын Төмөрбаатар;

- Ховд аймгийн Жаргалант сумын тариаланч Шагдармаагийн Оюунжаргал;

- Ховд аймгийн Ховд сумын тариаланч Жумагалийн Адай;

- Хөвсгөл аймгийн Тариалан сумын “Хөвсгөл Алтан дуулга” ХХК-ийн механикжуулагч Ганболдын Атарсайхан нарыг шалгарууллаа.

Энэ жил 21 аймгаас 171 малчин, 13 саальчин, 5 фермерийн материал ирүүлснийг 75 шалгуур үзүүлэлтээр дүгнэсэн байна. Энэ дагуу 136 малчныг “Улсын аварга малчин”, 10 малчныг “Улсын хошой аварга малчин”, 9 саальчныг “Улсын аварга саальчин”, 5 фермерийг “Улсын аварга фермер”-ээр тодруулжээ. Аварга малчдын хамгийн залуу нь 32 настай бол хамгийн ахмад нь 85 настай байна. Мөн 9 аж ахуйн нэгжийг “Улсын аварга тариаланч хамт олон”, 21 иргэнийг “Улсын аварга тариаланч”-аар шалгарууллаа. 

Улсын аваргууд Билгийн тооллын хаврын тэргүүн сарын баяр-Цагаан сарын өмнө шагналаа гардах юм.


Цөм сүрэг

2017 оны 12 дугаарсарын 22-ны өдөрМалын удмын сангийн үндэсний төвийн харьяа 11 аймаг дахь цөм сүргийн салбар нэгжийн менежерүүдийн 2017 онд хийж гүйц...

Сартуул үүлдрийн хонийг Завхан аймгийн Эрдэнэхайрхан ,Алдархаан сумдад үржүүлдэг. Зүс,галбир,бие цогцос: Сартуул үүлдрийн хонь ихэвчлэн хар толгойтой...

Монгол үүлдрийн хонины цөм сүргийг Дундговь аймгийн Хулд суманд үржүүлдэг.

Говь-Алтайүүлдрийн үржлийн цөм сүргийг Говь-Алтай аймгийн Цээл,Бугат ,Тонхил сумуудад үржүүлдэг.

Байдраг үүлдрийн хонийг Баянхонгор аймгийн Эрдэнэцогт суманд цэврээр үржүүлдэг.

Сэлэнгэ үүлдрийн үхэр, Хангай үүлдрийн хонь